کنفرانس خبری ششمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری در دانشگاه صدا و سیما برگزار شد.

کنفرانس خبری ششمین نشست استپ با حضور سعید سهراب‌پور، مشاور رییس بنیاد ملی نخبگان و دبیر ششمین نشست استپ، شهاب اسفندیاری، رییس دانشگاه صداوسیما و دبیر علمی کمیته ارتباطات علم، مهدی صادقی، رئیس دانشکده اقتصاد و معارف اسلامی دانشگاه امام صادق(ع) و دبیر علمی کمیته تأمین مالی علم و فناوری، مهناز ملانظری، رئیس دانشگاه الزهرا(س) و دبیر علمی کمیته بانوان و علم و فناوری، محمدمهدی جعفری، عضو هیئت‌مدیره پژوهشکده سیاست‌گذاری و تحلیل راهبردی آیندگان و دبیر اجرایی ششمین نشست استپ و مصطفی زمانیان، مدیر پژوهشکده سیاست‌گذاری و تحلیل راهبردی آیندگان و دبیر کمیته راهبردی ششمین نشست استپ در روز چهارشنبه ۱ آبان ماه ساعت 10 در محل دانشگاه صداوسیما برگزار گردید.

سعید سهراب‌پور، دبیر ششمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری در کشور‌های اسلامی گفت: هدف از برگزاری نشست استپ این است که دانشمندان کشور‌های اسلامی با یکدیگر ارتباط داشته باشند و با افزایش همکاری‌ها، فعالیت‌های گروهی را نیز ارتقاء دهند.

وی افزود: به طور معمول این دانشمندان با کشور‌های پیشرفته ارتباط دارند، اما در این نشست که یکی از برنامه‌های جانبی بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) است، تلاش می‌شود فعالیت‌ها میان این افراد در کشور‌های اسلامی حمایت و تشویق شود.
وی گفت: مراسم جایزه مصطفی (ص) نیز در روز ۲۰ آبان ماه، در تالار وحدت برگزار خواهد شد.
سهراب پور با بیان اینکه این نشست تاکنون دو بار در ایران برگزار شده است افزود: در سال‌های گذشته این نشست در کشور‌های مالزی، عمان و پاکستان نیز برگزار شده است.

وی گفت: امسال ۹۴ مهمان از ۳۶ کشور در این نشست حضور دارند که کشورهای مالزی، ترکیه، پاکستان و عمان به ترتیب با ۱۵ ، ۹، ۷ و ۶ دانشمند بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده‌اند.

سهراب پور افزود: اکثر افرادی که در این نشست شرکت می‌کنند دانشمندان برجسته‌ای هستند که برخی از آنان مسئولیت‌های اجرایی نیز دارند.

وی گفت: پس از برگزاری افتتاحیه این نشست در ۱۸ آبان نشست‌های تخصصی در روز ۱۹ آبان با موضوعات سلامت در دانشگاه علوم پزشکی تهران، آب، انرژی و محیط‌زیست در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه صنعتی شریف، بانوان علم و فناوری در دانشگاه الزهرا(س)، ارتباطات علم در دانشگاه صداوسیما و تأمین مالی علم و فناوری در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار خواهد شد.
سهراب پور افزود: دانشمندان حاضر در این نشست در حاشیه حضور در نشست‌های تخصصی از برخی مراکز علمی، پژوهشی و دانشگاهی نیز بازدید خواهند کرد.

در ادامه محمدمهدی جعفری، دبیر اجرایی ششمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری گفت: ششمین نشست استپ متمرکز بر سطوح بخشی شامل سلامت و همبست آب و انرژی و همچنین سطوح کارکردی شامل ارتباطات علم، بانوان و علم و فناوری و تأمین مالی علم و فناوری است.

وی در ادامه اظهار کرد: تلاش کردیم تا در این نشست مهم‌ترین دانشمندان از دانشگاه‌های جهان اسلام حضور داشته باشند و همچنین دانشمندان مسلمان مقیم کشور‌های غیر اسلامی نیز در نشست این دوره حضور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه هدف استپ، شبکه‌سازی میان دانشمندان در جهان اسلام است، گفت : تکثر شبکه‌ها در کشورهای مختلف برای ما مهم بود و  بر این اساس نمایندگانی از هر کشور در این نشست حضور پیدا خواهند کرد.

دبیر اجرایی ششمین نشست استپ اظهار کرد : شکل‌گیری تبادلات علمی، هدف دیگر ما است و  نیاز بود افرادی که به نشست دعوت می‌شوند جایگاه اجرایی نیز داشته باشند؛ بر این اساس مهمانانی از جمله ۱۶رئیس دانشگاه، ۳۷ ریس دانشکده و ۸ مدیر موسسه و مراکز تحقیقاتی به نشست استپ دعوت‌شده‌اند. تلاش ما این بوده که از مهم‌ترین دانشگاه‌های برتر، نمایندگانی حضور داشته باشند .

جعفری در ادامه گفت: در این دوره تلاش شده حوزه و زمینه‌هایی که در گذشته به آنان پرداخته نشده است، مورد توجه قرار گیرد که این حوزه‌ها عبارت‌اند از ارتباطات علم و حوزه بانوان و علم و فناوری.

وی با اشاره به برنامه همیاران استپ بیان کرد: با توجه به اینکه علاقه ما در زمینه ارتباط میان دانشمندان و دانشجویان است، برنامه‌ای با عنوان همیاران استپ در نظر گرفته شده تا بتوانیم میان آنان ارتباط برقرار کنیم. همچنین برگزاری ۱۰ کارگاه تخصصی، ۹ پنل تخصصی و ۱۰ سخنرانی کلیدی از دیگر برنامه‌های ششمین نشست استپ است .

وی افزود: در حاشیه برگزاری این نشست، نشست‌های جانبی در دانشگاه امیرکبیر و همچنین پژوهشگاه نفت، پژوهشگاه مواد و انرژی، پژوهشگاه مهندسی ژنتیک و مرکز تحقیقات مخابرات نیز برگزار می‌شود.

وی در پایان گفت: از جمله برنامه‌های جانبی ششمین نشست استپ برگزاری آزمایشگاه نوآوری علوم اعصاب و ارائه ۶۰ هزار یورو گرنت تجهیزات علوم اعصاب است.